Skip to content
Alexandria Area HS
Navbar
Calendar
Rosters
Scores and Standings
GOFAN TICKETS
Today
December 2018
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
Week
Month
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
25
26
27
28
29
30
1
9:00am
BB: G/V
@Hopkins High School
10:00am
WR: V
@Litchfield High School
Gym
Weigh-ins/Skin Check - 8:00 a.m. Coaches Meeting @ 8:30 Seeding JV @ 9:30 - MS Gym
11:00am
Z_Dance: V
@Detroit Lakes H.S.
11:45am
BB: G/JV
@St. Louis Park High School
1:00pm
Hockey: B/JV
(Cancelled)
@Mankato All Seasons Arena
All Seasons Arena Upper Rink
3:00pm
Hockey: B/V
(Rescheduled)
@Mankato All Seasons Arena
2
3
4
4:30pm
BB: G/7th
@St. Cloud North Jr High
4:30pm
BB: G/8th
@St. Cloud North Jr High
4:30pm
WR: Middle School
@Alexandria - Discovery MS
5:30pm
Hockey: G/JV
@Fergus Falls High School Community Arena
5:30pm
Hockey: B/JV
@Alexandria - Runestone Community Center
5:45pm
BB: B/B
@St. Cloud Tech H.S.
Gym - East Court
5:45pm
BB: B/JV
@St. Cloud Tech H.S.
Gym - Main Court
5:45pm
BB: B/9th
@St. Cloud South Jr. High
Upper Gym
7:15pm
BB: B/V
@St. Cloud Tech H.S.
Gym - Main Court
7:15pm
Hockey: G/V
@Fergus Falls High School Community Arena
7:15pm
Hockey: B/V
@Alexandria - Runestone Community Center
5
6
2:00pm
Nordic Skiing: V
@St. Cloud - Riverside Park
2:00pm Coaches Mtg. in Riverside Park Shelter 2:10pm Girls and Boys rookie races (base of the hill) 2:30pm Junior High Boys Skate - mass start, 1 loop, (1 K l...
4:30pm
BB: G/7th
@Alexandria-Discovery Middle School
4:30pm
BB: G/8th
@Discovery Middle School Alexandria
4:30pm
Hockey: G/JV
@East Grand Forks Civic Arena
4:30pm
WR: Middle School
@Brainerd - Forestview Middle School
6th, 7th, and 8th grade wrestlers
5:30pm
Hockey: B/JV
@Paynesville Area H.S.
5:45pm
BB: B/B
@Alexandria Area HS
5:45pm
BB: B/JV
@Alexandria Area HS
5:45pm
BB: B/9th
@Alexandria Area HS
6:00pm
GYM: V
@Alexandria - Douglas Co. Gym
6:00pm
SW: B/V
@Alexandria - Discovery MS
6:15pm
WR: V
@Brainerd H.S.
6:30pm
Hockey: G/V
@East Grand Forks Civic Arena
7:15pm
BB: B/V
@Alexandria Area HS
7:15pm
Hockey: B/V
@Paynesville Area H.S.
7
4:30pm
WR: Middle School
@WCA Secondary School, Barrett
7th, 8th, and 9th grade wrestlers
4:30pm
WR: V
@WCA Secondary School, Barrett
7th, 8th, and 9th grade wrestlers
5:45pm
BB: G/B
@Alexandria Area HS
5:45pm
BB: G/JV
@Alexandria Area HS
6:00pm
GYM: V
@New London-Spicer High School
HS Auxiliary Gym
7:15pm
BB: G/V
@Alexandria Area HS
8
9:30am
WR: V
@WCA Secondary School, Barrett
9
10
4:30pm
BB: G/7th
@Rocori M.S.
4:30pm
BB: G/8th
@Rocori M.S.
11
10:00am
Nordic Skiing: V
@Detroit Lakes - Detroit Mountain
5:00pm
WR: Middle School
@Fergus Falls H.S.
7th & 8th grade wrestlers
5:00pm
WR: V
@Fergus Falls H.S.
5:30pm
Hockey: G/JV
@Alexandria - Runestone Community Center
5:30pm
Hockey: B/JV
@MAC - St. Cloud
5:45pm
BB: B/B
@Alexandria Area HS
5:45pm
BB: B/JV
@Alexandria Area HS
5:45pm
BB: B/9th
@Alexandria Area HS
6:00pm
GYM: V
(Changed)
@FF Roosevelt School
6:00pm
GYM: V
@FF Roosevelt School
7:15pm
BB: B/V
@Alexandria Area HS
7:15pm
Hockey: G/V
@Alexandria - Runestone Community Center
7:15pm
Hockey: B/V
@MAC - St. Cloud
12
13
4:30pm
BB: G/7th
@Brainerd - Forestview Middle School
4:30pm
BB: G/8th
@Brainerd - Forestview Middle School
4:30pm
SW: B/Middle School
@Alexandria - Discovery MS
5:00pm
Hockey: G/V
@Alexandria - Runestone Community Center
Double Header
5:15pm
Hockey: B/JV
@Alexandria - Runestone Community Center
5:45pm
BB: G/B
@Rocori High School
5:45pm
BB: G/JV
@Rocori High School
6:00pm
GYM: V
(Changed)
@Alexandria - Douglas Co. Gym
6:00pm
SW: B/V
@Willmar High School
7:15pm
BB: G/V
@Rocori High School
7:30pm
Hockey: G/JV
@Alexandria - Runestone Community Center
7:30pm
Hockey: B/V
@Alexandria - Runestone Community Center
Double Header
14
4:00pm
BB: G/7th
@Alexandria - Discovery MS
4:00pm
BB: G/8th
@Alexandria - Discovery MS
5:00pm
WR: Middle School
@Yellow Medicine East High School
5:00pm
WR: V
@Yellow Medicine East High School
5:45pm
BB: B/B
(Cancelled)
@Fergus Falls H.S.
5:45pm
BB: B/JV
@Fergus Falls H.S.
5:45pm
BB: B/9th
@Fergus Falls H.S.
6:00pm
BB: G/B
@Detroit Lakes H.S.
6:00pm
BB: G/JV
@Detroit Lakes H.S.
7:15pm
BB: B/V
@Fergus Falls H.S.
7:30pm
BB: G/V
@Detroit Lakes H.S.
15
11:00am
Z_Dance: V
@Melrose Area High School
1:00pm
Hockey: B/JV
@East Grand Forks Civic Arena
3:00pm
BB: B/B
@Alexandria Area H.S.
3:00pm
BB: B/JV
@Alexandria Area H.S.
3:00pm
BB: B/9th
@Alexandria Area H.S.
3:00pm
Hockey: B/V
@East Grand Forks Civic Arena
4:30pm
BB: B/V
@Alexandria Area HS
5:15pm
Hockey: G/JV
@Alexandria - Runestone Community Center
7:15pm
Hockey: G/V
@Alexandria - Runestone Community Center
16
17
18
4:00pm
BB: G/7th
@Sauk Rapids-Rice Middle School
4:00pm
BB: G/8th
@Sauk Rapids-Rice Middle School
5:30pm
Hockey: G/JV
@Alexandria - Runestone Community Center
5:30pm
Hockey: B/JV
@Fergus Falls High School Community Arena
5:45pm
BB: G/B
@Alexandria Area HS
5:45pm
BB: G/JV
@Alexandria Area HS
5:45pm
BB: B/B
@Sartell M.S.
Gym-N
5:45pm
BB: B/JV
@Sartell High School
Gym
5:45pm
BB: B/9th
@Sartell M.S.
Gymnastics gym
6:00pm
GYM: V
@Alexandria - Gymnastics Center
6:00pm
SW: B/V
@Alexandria - Discovery MS
7:15pm
BB: G/V
@Alexandria Area HS
7:15pm
BB: B/V
@Sartell High School
Gym
7:15pm
Hockey: G/V
@Alexandria - Runestone Community Center
7:15pm
Hockey: B/V
@Fergus Falls High School Community Arena
19
20
1:00pm
Nordic Skiing: V
(Cancelled)
@Fergus Falls - Spidal's Ski Resort
4:30pm
BB: G/7th
@Alexandria - Discovery MS
4:30pm
BB: G/8th
@Alexandria - Discovery MS
4:30pm
WR: Middle School
@Brainerd - Forestview Middle School
6th, 7th, and 8th wrestlers
5:30pm
Hockey: G/JV
(Changed)
@LF Exchange Arena
5:30pm
Hockey: B/JV
@Brainerd - Essentia Health Sports Center
5:45pm
BB: G/B
@St. Cloud Apollo H.S.
5:45pm
BB: G/JV
@St. Cloud Apollo H.S.
6:30pm
Z_Dance: V
@Willmar High School
7:15pm
BB: G/V
@St. Cloud Apollo H.S.
Gym
7:15pm
Hockey: G/V
(Changed)
@LF Exchange Arena
Double Header
7:15pm
Hockey: B/V
@Brainerd - Essentia Health Sports Center
Double Header
21
7:30pm
WR: V
@
22
10:00am
Nordic Skiing: V
@Mora Vasaloppet Nordic Center
7:30pm
WR: V
@
23
24
25
26
5:15pm
Hockey: G/JV
@Braemar Ice Arena
7:15pm
Hockey: G/V
@Braemar Ice Arena
Walser Invitational Please make entry checks payable to Edina Girls Hockey Boosters
27
TBD
Hockey: G/JV
@Braemar Ice Arena
12:30pm
BB: G/JV
(Postponed)
@Perham High School
2:00pm
BB: G/V
(Postponed)
@Perham High School
5:30pm
Hockey: B/JV
@Hodgins-Berardo Arena (Coleraine)
7:00pm
Hockey: G/V
@Braemar Ice Arena
7:30pm
Hockey: B/V
@Hodgins-Berardo Arena (Coleraine)
28
TBD
BB: G/V
(Postponed)
@Perham High School
10:00am
Hockey: G/JV
@Braemar Ice Arena
11:00am
BB: G/JV
(Postponed)
@Perham High School
1:00pm
BB: B/JV
@Worthington High School
1:00pm
BB: B/V
@Worthington High School
2:45pm
BB: G/V
(Rescheduled)
@Perham High School
4:30pm
BB: G/JV
(Rescheduled)
@Perham High School
5:30pm
Hockey: B/JV
@Virginia - Miners Memorial Arena
6:00pm
BB: B/V
@Worthington High School
7:00pm
Hockey: G/V
@Braemar Ice Arena
7:30pm
Hockey: B/V
@Virginia - Miners Memorial Arena
29
TBD
BB: G/V
(Rescheduled)
@Perham High School
TBD
BB: B/V
@Worthington High School
12:30am
BB: G/JV
(Rescheduled)
@Perham High School
10:00am
Nordic Skiing: V
@Brainerd - Northland Arboretum
12:00pm
BB: B/JV
@Worthington High School
12:00pm
Hockey: B/JV
@Hibbing Memorial Arena
2:00pm
Hockey: B/V
@Hibbing Memorial Arena
4:00pm
BB: B/V
@Worthington High School
30
31
1
2
3
4
5
Collapse Menu
Search
Today
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
View by Type
-All-
Golf: 6-8
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?
Central Lakes Conference