Alexandria Area HS
1


  • Sunday
  • Monday
  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday
  • Saturday
  • 28
  • 29
  • 30
  • 1
  • 2
    9:00am
    @Headwaters Golf Course
    3:00pm
    @Alexandria - Garden Center
    3:30pm
    (Rescheduled)
    @Alexandria Area H.S.
    4:00pm
    @Alexandria Area HS
    Doubleheader
    4:00pm
    @Bemidji High School
    4:00pm
    @BSU Diamond
    Doubleheader
    4:00pm
    @Alexandria Area H.S.
    4:00pm
    @Alexandria Area H.S.
    4:00pm
    @Alexandria Area H.S.
    2 Pts Alex vs Sartell @ 4:00 Sartell vs Bemidji to follow
    4:15pm
    @Sartell M.S.
    4:15pm
    @Sartell M.S.
    4:15pm
    @Sartell M.S.
    A team & B2 team will play
    4:15pm
    @Sartell M.S.
    4:30pm
    @Discovery Middle School Alexandria
    Red team on west field, Black team on east field
    4:30pm
    @River Oaks Cold Spring Golf Course
    4:30pm
    @River Oaks Cold Spring Golf Course
    4:30pm
    @St. Cloud Apollo H.S.
  • 3
    TBD
    @Dacotah Ridge Golf Club
    10:00am
    @Minnewaska Golf Club
    10:30am
    @Brainerd - Forestview Middle School
    3:30pm
    @Fergus Falls - Pebble Lake Golf Course
    4:30pm
    (Changed)
    @Sartell H.S.
    5:00pm
    (Rescheduled)
    @Alexandria Area HS
    5:00pm
    (Rescheduled)
    @Alexandria Area HS
    5:00pm
    (Rescheduled)
    @Alexandria Area HS
    One Game
  • 4
    TBD
    @Fergus Falls - Pebble Lake Golf Course
    TBD
    @Dacotah Ridge Golf Club
    9:00am
    @Fergus Falls - Pebble Lake Golf Course
    9:00am
    (Changed)
    @Alexandria Area HS
    9:30am
    @Alexandria - Geneva Golf Course
    10:00am
    @Alexandria Area H.S.
    10:00 Little Falls vs EVW 11:30 EVW vs Alex 1:00 Alex vs Little Falls
    10:00am
    @Alexandria Area HS
    10:00 Little Falls vs EVW 11:30 EVW vs Alex 1:00 Alex vs Little Falls
    10:00am
    @Alexandria Area HS
    10:00 Field 1: Alex vs Little Falls 10:00 Field 2: EVW vs Jamestown Noon Field 1: Winners Noon Field 2: Losers
  • 12
  • 13
    4:00pm
    @Sartell - Blackberry Ridge Golf Course
    4:00pm
    @Fergus Falls - Pebble Lake Golf Course
    4:00pm
    (Changed)
    @Alexandria Area H.S.
    4:15pm
    @New London-Spicer High School
    4:30pm
    @Brainerd - Maddens Resort
    4:30pm
    @Brainerd - Maddens Resort
    Boys front 9, Girls back 9
    7:00pm
    @AAHS - Performing Arts Center
  • 14
    4:00pm
    @Alexandria Area H.S.
    4:00pm
    @Alexandria - Knute Nelson Field
    DH
    4:00pm
    @Fergus Falls - DeLagoon Soccer Complex
    4:00pm
    @Fergus Falls - DeLagoon Soccer Complex
    DH
    4:00pm
    @Alexandria Area H.S.
    4:15pm
    (Rescheduled)
    @Sartell M.S.
    4:30pm
    @Fergus Falls - DeLagoon Soccer Complex
    4:30pm
    @Alexandria - Discovery MS
    4:30pm
    @Rocori M.S.
    Both Red and Black team will play
    4:30pm
    @Rocori M.S.
    4:30pm
    @Rocori M.S.
    A team will play and B2 will play
    5:00pm
    (Cancelled)
    @Fergus Falls - DeLagoon Soccer Complex
  • 15
    9:00am
    @Brainerd - Maddens Resort
  • 16
    4:00pm
    @Fergus Falls - Pebble Lake Golf Course
    4:00pm
    (Rescheduled)
    @Alexandria Area H.S.
    DH
    4:00pm
    (Rescheduled)
    @Alexandria Area H.S.
    DH
    4:00pm
    @Brainerd High School
    4:30pm
    (Rescheduled)
    @St. Cloud South Jr. High
    4:30pm
    (Rescheduled)
    @Alexandria - Knute Nelson Field
    4:30pm
    (Changed)
    @Alexandria Area H.S.
    Changed game to Thursday for DH in Alex starting at 4:30. This will be held at Alexandria High School.
    4:30pm
    @Brainerd - Forestview Middle School
    Both Red and Black team will play
    4:30pm
    @Minnewaska
    Minnewaska C Team
    4:30pm
    @Discovery Middle School Alexandria
    All teams will play
    4:30pm
    @Brainerd - Forestview Middle School
    4:30pm
    (Changed)
    @Alexandria Area H.S.
    4:30pm
    (Changed)
    @Brainerd H.S.
    5:00pm
    (Changed)
    @St. Cloud - Faber Field
    5:00pm
    (Changed)
    @Alexandria - Knute Nelson Field
    Game moved to Thursday night and to Alex for DH - there will be a 5 and 7 pm game for Varsity in Alexandria at Knute Nelson Field
    5:00pm
    (Cancelled)
    @Alexandria Area H.S.
    5:00pm
    (Rescheduled)
    @Alexandria Area H.S.
    5:00pm
    (Rescheduled)
    @Alexandria Area H.S.
    7:00pm
    (Changed)
    @St. Cloud - Faber Field
    7:00pm
    (Rescheduled)
    @Alexandria - Knute Nelson Field
    TBD a new Date: Stay Tuned
  • 17
    TBD
    @Brooklyn Center
    3:00pm
    @Stillwater
    must qualify
    4:30pm
    (Cancelled)
    @Alexandria Area H.S.
    4:30pm
    @Minnewaska
    4:30pm
    @Minnewaska
    B1 team will play. One game following the 7th grade game.
    5:00pm
    @Alexandria Area H.S.
    5:00pm
    @Alexandria Area H.S.
    5:00pm
    @Alexandria Area H.S.
    7:00pm
    (Changed)
    @St. Cloud - Faber Field
  • 18
    9:00am
    (Cancelled)
    @Willmar High School
    Tournament Cancelled due to weather forecast.
    9:00am
    (Cancelled)
    @Rocori High School
    12:00pm
    (Cancelled)
    @Waconia High School
    Doubleheader- HS West Diamond A
    12:00pm
    (Rescheduled)
    @Sauk Rapids-Rice H.S.
    12:00pm
    (Cancelled)
    @Waconia
    Doubleheader
    12:00pm
    (Rescheduled)
    @Sauk Rapids - Bob Cross Field
    DH
    12:00pm
    (Cancelled)
    @Sauk Rapids - Bob Cross Field
    Doubleheader
    2:00pm
    (Rescheduled)
    @Sauk Rapids-Rice H.S.
    Waconia vs. Alexandria @ 12:00 p.m. SRR vs. Alexandria @ 2:00 p.m.
    2:00pm
    (Rescheduled)
    @Sauk Rapids-Rice H.S.
    Waconia vs. Alexandria @ 12:00 p.m. SRR vs. Alexandria @ 2:00 p.m.
    2:00pm
    (Rescheduled)
    @Sauk Rapids - Bob Cross Field
    Waconia vs. Alexandria @ 12:00 p.m. SRR vs. Alexandria @ 2:00 p.m.
    2:00pm
    (Rescheduled)
    @Sauk Rapids - Bob Cross Field
    Waconia vs. Alexandria @ 12:00 p.m. SRR vs. Alexandria @ 2:00 p.m.
    2:30pm
    @Sartell - Sta Fit
  • 19
  • 20
    3:30pm
    @Fergus Falls - Pebble Lake Golf Course
    3:30pm
    (Cancelled)
    @Territory Golf Club
    3:30pm
    @Fergus Falls - Pebble Lake Golf Course
    4:00pm
    (Rescheduled)
    @Rich-Spring Golf Course
    4:00pm
    @Alexandria Golf Club
    5:00pm
    (Cancelled)
    @Moorhead Horizon Middle School
    5:00pm
    (Cancelled)
    @Horizon Middle School
    5:00pm
    (Cancelled)
    @Sauk Rapids-Rice H.S.
    5:00pm
    (Cancelled)
    @Matson Field
    5:00pm
    (Rescheduled)
    @Sauk Rapids - Bob Cross Field
    5:00pm
    (Rescheduled)
    @Sauk Rapids-Rice H.S.
    7:00pm
    @AAHS - Performing Arts Center
    7/8 Band Concert
  • 21
    9:00am
    @Alexandria Area H.S.
    2:00pm
    (Changed)
    @St. Cloud - Wapicada Golf Course
    2:00pm
    @Sauk Rapids-Rice H.S.
    2:00pm
    (Changed)
    @Brainerd H.S.
    3:30pm
    (Changed)
    @St. Cloud Apollo H.S.
    3:30pm
    (Changed)
    @St. Cloud Municipal Athletic Complex
    2 Pts, Putz Field
    4:15pm
    @Sartell M.S.
    Both Red and Black teams will play
    4:30pm
    @Alexandria Area H.S.
    4:30pm
    @Discovery Middle School Alexandria
    4:30pm
    @Discovery Middle School Alexandria
    4:30pm
    @Discovery Middle School Alexandria
    A team will play and B2 will play. B1 will practice.
    7:00pm
    @DMS Gym
    5th/6th grade orchestra concert
  • 22
    1:30pm
    (Rescheduled)
    @Brainerd - Legacy Golf Course @ Craguns
  • 23
    12:00pm
    @Sartell H.S.
    4:00pm
    @Sartell H.S.
    4:00pm
    @Willmar High School
    4:15pm
    @Melrose Area High School
    4:15pm
    @Melrose Area High School
    Black team plays, Red team will practice
    4:30pm
    (Cancelled)
    @Alexandria Area H.S.
    5:00pm
    @Brainerd - Memorial Park / Mills Field
    5:00pm
    @Brainerd H.S.
  • 24
    10:00am
    @St. Cloud Apollo H.S.
  • 25