Skip to content
Alexandria Area HS
Navbar
Calendar
Rosters
Scores and Standings
GOFAN TICKETS
Today
May 2019
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
Week
Month
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
28
29
30
1
2
9:00am
Golf: B/V
@Headwaters Golf Course
3:00pm
Adapted Bowling: V
@Alexandria - Garden Center
3:30pm
Track: V
@Alexandria Area H.S.
4:00pm
BSB: B
@Alexandria Area HS
Doubleheader
4:00pm
BSB: JV
@Bemidji High School
4:00pm
BSB: V
@BSU Diamond
Doubleheader
4:00pm
SB: B
@Alexandria Area H.S.
4:00pm
SB: JV
@Alexandria Area H.S.
4:00pm
SB: V
@Alexandria Area H.S.
2 Pts Alex vs Sartell @ 4:00 Sartell vs Bemidji to follow
4:15pm
BSB: 7th
@Sartell M.S.
4:15pm
SB: 7th
@Sartell M.S.
4:15pm
SB: 8th
@Sartell M.S.
A team & B2 team will play
4:15pm
Track: Middle School
@Sartell M.S.
4:30pm
BSB: 8th
@Discovery Middle School Alexandria
Red team on west field, Black team on east field
4:30pm
Golf: G/JV
@River Oaks Cold Spring Golf Course
4:30pm
Golf: B/JV
@River Oaks Cold Spring Golf Course
4:30pm
Tennis: B/V
@St. Cloud Apollo H.S.
3
TBD
Golf: B/V
@Dacotah Ridge Golf Club
10:00am
Golf: G/V
@Minnewaska Golf Club
10:30am
Tennis: B/Middle School
@Brainerd - Forestview Middle School
3:30pm
Golf: B/V
@Fergus Falls - Pebble Lake Golf Course
4:30pm
Tennis: B/V
(Changed)
@Sartell High School
Tennis Courts
5:00pm
SB: B
(Rescheduled)
@Alexandria Area HS
5:00pm
SB: JV
(Rescheduled)
@Alexandria Area HS
5:00pm
SB: V
(Rescheduled)
@Alexandria Area HS
One Game
4
TBD
Golf: B/JV
@Fergus Falls - Pebble Lake Golf Course
TBD
Golf: B/V
@Dacotah Ridge Golf Club
9:00am
Golf: B/V
@Fergus Falls - Pebble Lake Golf Course
9:00am
Tennis: B/V
(Changed)
@Alexandria Area HS
9:30am
Golf: G/V
@Alexandria - Geneva Golf Course
10:00am
SB: B
@Alexandria Area H.S.
10:00 Little Falls vs EVW 11:30 EVW vs Alex 1:00 Alex vs Little Falls
10:00am
SB: JV
@Alexandria Area HS
10:00 Little Falls vs EVW 11:30 EVW vs Alex 1:00 Alex vs Little Falls
10:00am
SB: V
@Alexandria Area HS
10:00 Field 1: Alex vs Little Falls 10:00 Field 2: EVW vs Jamestown Noon Field 1: Winners Noon Field 2: Losers
5
6
4:00pm
Golf: G/V
@Alexandria Golf Club
4:00pm
Golf: B/V
@Sartell - Blackberry Ridge Golf Course
4:30pm
Tennis: B/V
(Changed)
@Sartell High School
Tennis Courts
7
2:00pm
Tennis: B/V
@FF Kennedy School
2:00pm
Track: V
@Brainerd High School
3:00pm
Adapted Bowling: V
@Alexandria - Garden Center
4:00pm
Track: Middle School
@Alexandria Area High School
4:30pm
BSB: 8th
@Discovery Middle School Alexandria
Red team on west field, Black team on east field
4:30pm
Golf: G/JV
@Willmar - Eagle Creek Golf Course
4:30pm
Golf: B/JV
@Willmar - Eagle Creek Golf Course
4:30pm
SB: 8th
@Brainerd - Forestview Middle School
All teams will play
4:30pm
Tennis: B/Middle School
@Alexandria - Discovery MS
8
4:30pm
Tennis: B/V
(Changed)
@Brainerd H.S.
9
TBD
Golf: B/V
@St. Cloud - Country Club
3:00pm
Adapted Bowling: V
@Alexandria - Garden Center
4:00pm
SB: B
@Alexandria Area HS
4:00pm
SB: JV
@Alexandria Area HS
4:00pm
SB: V
@Alexandria Area HS
4:00pm
Track: Middle School
(Cancelled)
@Rocori M.S.
4:30pm
BSB: B
@Brainerd High School
4:30pm
Tennis: B/V
@Willmar High School
5:00pm
BSB: JV
@Alexandria Area H.S.
5:00pm
BSB: V
@Alexandria - Knute Nelson Field
5:30pm
SB: B
(Rescheduled)
@Alexandria Area HS
5:30pm
SB: JV
(Rescheduled)
@Alexandria Area HS
5:30pm
SB: V
(Rescheduled)
@Alexandria Area HS
One Game
5:30pm
SB: V
(Rescheduled)
@Alexandria Area HS
One Game
10
9:00am
Golf: G/V
@Rich-Spring Golf Course
1:00pm
Golf: B/V
@Minnewaska Golf Club
This is Day one of a two day event.
2:30pm
Tennis: B/V
@Alexandria Area H.S.
2:30 pm Alex vs. Bemidji 3:45 pm Bemidji vs. Tech 5:00 pm Alex vs. Tech
4:00pm
BSB: JV
(Changed)
@Rocori High School
Baseball field #1
DH on 5-10
4:00pm
BSB: V
(Rescheduled)
@Cold Spring - Springer Park
DH on 5-10
4:00pm
BSB: V
(Rescheduled)
@Cold Spring - Springer Park
DH on 5-10
4:00pm
BSB: V
(Rescheduled)
@Cold Spring - Springer Park
DH on 5-10
4:00pm
SB: JV
@Alexandria Area H.S.
4:00pm
SB: V
@Alexandria Area H.S.
DH
4:00pm
Track: V
@Sartell M.S.
4:30pm
BSB: B
@Alexandria Area H.S.
4:30pm
BSB: 7th
@Alexandria - Discovery east baseball field
4:30pm
BSB: 8th
@Alexandria - Discovery West Field
Red team plays on west field, Black team practices
4:30pm
Tennis: B/Middle School
@Alexandria - Discovery Middle School
4:30pm
Tennis: B/V
@Alexandria Area H.S.
5:00pm
SB: B
(Cancelled)
@Alexandria Area H.S.
11
9:00am
Golf: B/V
@Minnewaska Golf Club
Day 2
9:30am
Golf: G/V
@The Vintage- Staples
CARDINAL INVITE @ The Vintage - Staples, MN
10:00am
Track: Middle School
@Willmar - Junior High/Roosevelt
11:00am
SB: JV
@Rockford High School
11:00am
SB: V
@Rockford High School
12
13
4:00pm
Golf: G/V
@Sartell - Blackberry Ridge Golf Course
4:00pm
Golf: B/V
@Fergus Falls - Pebble Lake Golf Course
4:00pm
Tennis: B/V
(Changed)
@Alexandria Area H.S.
4:15pm
Track: Middle School
@New London-Spicer High School
High School Track
4:30pm
Golf: G/JV
@Brainerd - Maddens Resort
4:30pm
Golf: B/JV
@Brainerd - Maddens Resort
Boys front 9, Girls back 9
14
4:00pm
BSB: JV
@Alexandria Area H.S.
4:00pm
BSB: V
@Alexandria - Knute Nelson Field
DH
4:00pm
SB: JV
@Fergus Falls - DeLagoon Soccer Complex
4:00pm
SB: V
@Fergus Falls - DeLagoon Soccer Complex
DH
4:00pm
Track: V
@Alexandria Area H.S.
4:15pm
Tennis: B/Middle School
(Rescheduled)
@Sartell M.S.
4:30pm
BSB: B
@Fergus Falls - DeLagoon Soccer Complex
4:30pm
BSB: 7th
@Alexandria - Discovery MS
4:30pm
BSB: 8th
@Rocori M.S.
Both Red and Black team will play
4:30pm
SB: 7th
@Rocori M.S.
4:30pm
SB: 8th
@Rocori M.S.
A team will play and B2 will play
5:00pm
SB: B
(Cancelled)
@Fergus Falls - DeLagoon Soccer Complex
15
9:00am
Golf: G/V
@Brainerd - Maddens Resort
16
4:00pm
Golf: G/V
@Fergus Falls - Pebble Lake Golf Course
4:00pm
SB: JV
(Rescheduled)
@Alexandria Area H.S.
DH
4:00pm
SB: V
(Rescheduled)
@Alexandria Area H.S.
DH
4:00pm
Track: Middle School
@Brainerd High School
4:30pm
BSB: B
@St. Cloud South Jr. High
Outside Location
4:30pm
BSB: JV
@Alexandria - Knute Nelson Field
4:30pm
BSB: JV
(Changed)
@Alexandria Area H.S.
Changed game to Thursday for DH in Alex starting at 4:30. This will be held at Alexandria High School.
4:30pm
BSB: 8th
@Brainerd - Forestview Middle School
Both Red and Black team will play
4:30pm
SB: B
@Minnewaska
Minnewaska C Team
4:30pm
SB: 8th
@Discovery Middle School Alexandria
All teams will play
4:30pm
Tennis: B/Middle School
@Brainerd - Forestview Middle School
4:30pm
Tennis: B/V
(Changed)
@Alexandria Area H.S.
4:30pm
Tennis: B/V
(Changed)
@Brainerd H.S.
5:00pm
BSB: JV
(Changed)
@St. Cloud - Faber Field
5:00pm
BSB: V
(Changed)
@Alexandria - Knute Nelson Field
Game moved to Thursday night and to Alex for DH - there will be a 5 and 7 pm game for Varsity in Alexandria at Knute Nelson Field
5:00pm
SB: B
(Cancelled)
@Alexandria Area H.S.
5:00pm
SB: JV
(Rescheduled)
@Alexandria Area H.S.
5:00pm
SB: V
(Rescheduled)
@Alexandria Area H.S.
7:00pm
BSB: V
(Changed)
@St. Cloud - Faber Field
7:00pm
BSB: V
@Alexandria - Knute Nelson Field
TBD a new Date: Stay Tuned
17
TBD
Adapted Bowling: V
@Brooklyn Center
3:00pm
Track: V
@
must qualify
4:30pm
BSB: B
(Cancelled)
@Alexandria Area H.S.
4:30pm
SB: 7th
@Minnewaska
4:30pm
SB: 8th
@Minnewaska
B1 team will play. One game following the 7th grade game.
5:00pm
SB: B
@Alexandria Area H.S.
5:00pm
SB: JV
@Alexandria Area H.S.
5:00pm
SB: V
@Alexandria Area H.S.
7:00pm
BSB: V
(Changed)
@St. Cloud - Faber Field
18
9:00am
BSB: B
(Cancelled)
@Willmar High School
Tournament Cancelled due to weather forecast.
9:00am
SB: B
(Cancelled)
@Rocori High School
Softball field #5
12:00pm
BSB: B
(Cancelled)
@Waconia High School
Doubleheader- HS West Diamond A
12:00pm
BSB: JV
(Rescheduled)
@Sauk Rapids-Rice H.S.
HS Baseball Field 4
12:00pm
BSB: JV
(Cancelled)
@
Doubleheader
12:00pm
BSB: V
(Rescheduled)
@Sauk Rapids - Bob Cross Field
Bob Cross Baseball Field Ten
DH
12:00pm
BSB: V
(Cancelled)
@Sauk Rapids - Bob Cross Field
Doubleheader
2:00pm
BSB: JV
(Rescheduled)
@Sauk Rapids-Rice H.S.
HS Baseball Field 4
Waconia vs. Alexandria @ 12:00 p.m. SRR vs. Alexandria @ 2:00 p.m.
2:00pm
BSB: JV
(Rescheduled)
@Sauk Rapids-Rice H.S.
HS Baseball Field 4
Waconia vs. Alexandria @ 12:00 p.m. SRR vs. Alexandria @ 2:00 p.m.
2:00pm
BSB: V
(Rescheduled)
@Sauk Rapids - Bob Cross Field
Bob Cross Baseball Field Ten
Waconia vs. Alexandria @ 12:00 p.m. SRR vs. Alexandria @ 2:00 p.m.
2:00pm
BSB: V
(Rescheduled)
@Sauk Rapids - Bob Cross Field
Bob Cross Baseball Field Ten
Waconia vs. Alexandria @ 12:00 p.m. SRR vs. Alexandria @ 2:00 p.m.
2:30pm
Tennis: B/V
@Sartell - Sta Fit
19
20
3:30pm
Golf: G/JV
@Fergus Falls - Pebble Lake Golf Course
3:30pm
Golf: G/V
(Cancelled)
@Territory Golf Club
3:30pm
Golf: B/JV
@Fergus Falls - Pebble Lake Golf Course
4:00pm
Golf: G/V
(Rescheduled)
@Rich-Spring Golf Course
4:00pm
Golf: B/V
@Alexandria Golf Club
5:00pm
BSB: B
(Cancelled)
@Moorhead Horizon Middle School
5:00pm
BSB: JV
(Cancelled)
@Horizon Middle School
HZNE Baseball
5:00pm
BSB: JV
(Cancelled)
@Sauk Rapids-Rice H.S.
HS Baseball Field 4
5:00pm
BSB: V
(Cancelled)
@Matson Field
5:00pm
BSB: V
(Rescheduled)
@Sauk Rapids - Bob Cross Field
Bob Cross Baseball Field Ten
5:00pm
BSB: V
(Rescheduled)
@Sauk Rapids-Rice H.S.
HS Baseball Field 4
21
9:00am
Tennis: B/V
@Alexandria Area H.S.
2:00pm
Golf: G/V
(Changed)
@St. Cloud - Wapicada Golf Course
2:00pm
SB: V
@Sauk Rapids-Rice H.S.
2:00pm
Track: V
(Changed)
@Brainerd H.S.
Track
3:30pm
BSB: JV
(Changed)
@St. Cloud Apollo H.S.
Baseball 1 (JV)
3:30pm
BSB: V
(Changed)
@St. Cloud Municipal Athletic Complex
2 Pts, Putz Field
4:15pm
BSB: 8th
@Sartell M.S.
Both Red and Black teams will play
4:30pm
BSB: B
@Alexandria Area H.S.
4:30pm
BSB: 7th
@Discovery Middle School Alexandria
4:30pm
SB: 7th
@Discovery Middle School Alexandria
4:30pm
SB: 8th
@Discovery Middle School Alexandria
A team will play and B2 will play. B1 will practice.
22
1:30pm
Golf: B/V
(Rescheduled)
@Brainerd - Legacy Golf Course @ Craguns
23
12:00pm
Tennis: B/V
@Sartell High School
4:00pm
SB: V
@Sartell High School
4:00pm
Track: V
@Willmar High School
4:15pm
BSB: 7th
@Melrose Area High School
4:15pm
BSB: 8th
@Melrose Area High School
Black team plays, Red team will practice
4:30pm
BSB: B
(Cancelled)
@Alexandria Area H.S.
5:00pm
BSB: JV
@Brainerd - Memorial Park / Mills Field
5:00pm
BSB: V
@Brainerd H.S.
Baseball Field
24
10:00am
Tennis: B/V
@St. Cloud Apollo H.S.
25
26
27
2:00pm
SB: V
@Bemidji High School
28
11:30am
Golf: G/V
@Rich-Spring Golf Course
29
8:00am
Golf: G/V
@Rich-Spring Golf Course
1:30pm
Golf: B/V
@Headwaters Golf Course
3:00pm
Track: V
@Fergus Fall High School
4:30pm
BSB: V
@Alexandria - Knute Nelson Field
30
8:00am
Golf: B/V
@Headwaters Golf Course
6:00pm
BSB: V
@Alexandria - Knute Nelson Field
31
1
Collapse Menu
Search
Today
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
View by Type
-All-
Golf: 6-8
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?
Central Lakes Conference